Usui Reiki

Japonca adı ile Reiki yani “Evrensel Yaşam Enerjisi” yaklaşık beş bin yıllık kadim bir öğretidir.

İnsanoğlu varoluştan bu yana sınırların ötesine geçebilmek eğiliminde olmuştur. Görülmeyeni görebilmek, duyulmayanı duyabilmek, bilinmeyeni bilebilmek arayışı içinde yaşamlar sürmüştür. İlkel kabilelerdeki ritüellerden en ileri teknolojiye kadar her zaman fizik ötesine merak sarmıştır. Metafizik kavramlar insanı hep cezbetmiş, sosyal konumu ve yaşamsal akışının olanak verdiği ölçüde bu kavramların çekiciliği ve çekingenliği arasında gidip gelmiştir.

Analitik yaklaşım Batı medeniyetlerinde zaman içerisinde daha öne çıkmaya başladıkça mistik kavramlar insan hayatında yerini maddeye, maddeselliğe bırakmıştır. Uzakdoğudaki birçok öğreti batılı anlayış içinde ritüellerden ibaret zannedilirken insanın sadece et ve kemikten ibaret olduğu yanılgısı birçok bilim dalında da deneysel, görülebilir, duyulabilir olanın gerçek olduğu indirgenmesini yaşatmıştır bu süreçte. Halbuki beş duyumuzla algılayamadığımız ya da algılamakta zorlandığımız gerçekler bütünü büyük bir sabırla insanlığın kendilerini “artık” fark etmelerini beklemektedir.

Mutluluğun resmini yapmak yerine onu hissedebilmek, bedeni robotmuş gibi görmek yerine mükemmel bütünselliğinde bir arayış yolculuğuna çıkmak, kalp yerine yüreğe dokunabilmek farkedilmeyi bekleyen unsurlardan sadece birkaçıdır.
Reiki kişinin fizik bedeni kadar enerji bedeninin de olduğu ve görülmese de insanın derinliklerinde daha ne çok katman olduğunu bize büyük bir sadelikle anlatan lisanlardan biri. Sade ve kusursuz. Mütevazi ve etkili.

Enerji bedeni ve bu bedendeki her türlü dengeleme ve şifalandırma yöntemleri; soyut gibi görüldüğü halde somut sonuçları itibarı ile muazzam bir “insan gerçeğini” biraz daha merak etmeyi hak ediyor en azından.

Reiki yazılı tarihçesi yaklaşık yüz yıldır Japonya’dan itibaren biliniyor. Dünya genelinde binlerce insan Reiki’yi yıllar içinde tanımaya ve bu enerjiyi hayatlarına geçirmeye başladı. Ben de onbeş yıl önce omurgamdaki ileri derece rahatsızlıklardan dolayı felç noktasına kadar gelip malulen emekli olan bir kişi olarak tanıdım Reiki’yi. Benim için bir milattı. Yaşantım Reiki’den sonra kendimi tanıma ve dönüştürmeye başlama cesaretini yavaş yavaş farketmeye başlamamla değişti. Enerji bedeniyle tanışmaya başladım. İnsan denen muazzam sistemdeki bağlantıların bize anlatılandan ibaret olmadığını yavaş yavaş farketmeye başladım. Farkına varılan herşey hediyesiyle gelirmiş. Kendimi farkettikçe önce bedenim bana hediye vermeye başladı. Yürümekte zorlanan bir kişiyken zaman içinde yürüyebildim, koşabildim. Bunun dışarıdan bir mucize olmadığını biliyorum artık. İnsanın kendi mucizesini fark etmesiyle başlıyor herşey. Benim vesilem Reiki’dir. Bu Reiki’yi amaç yapmaz sadece araçtır ve vesiledir, herşey gibi. Amaç insanın tekamül yolunda bir minik adım dahi olsa atabilmesidir. Kabullenemediklerine yürek açabilmesidir. Kendiyle kavgasını en azından azaltabilmesidir. Yavaş yavaş, sabırla..

Reiki öğrenilebilen bir şifa enerjisi tekniği. Bir çeşit el alma ritüeli ile hocasından aktarılıyor. Sadece 7-8 saat süren bir seminer bilgisi ile idrak edilebilecek ve hayata geçirilebilecek kadar sade ve etkili. İsteyenler için aşamaları var. Bilinçaltımızla da barışmak isteyen ve ruhsal farkındalığı önemseyenlere bir kaç ay aralıklı olmak üzere ikinci ve üçüncü aşamaları var. Bunun sonunda dileyen herkes öğretmen de olabiliyor. Öğrenilmesi, kullanımı kolay bir teknik. Hayatın en büyük hediyesi değil ama büyük bir hediye. Hayatın kendisinin en büyük hediye olduğunu anlatan bir hediye.

Araştırmaya değer…

Kullananların tabiriyle… İyi ki Reiki !..

Ücret

  • Usui Reiki 1. Aşama: €100
  • Usui Reiki 2. Aşama: €150
  • Usui Reiki 3A. Aşama: €200
  • Usui Reiki 3B Master aşaması: €320